Kompasas yra navigacijos įrankis, kuris naudoja magnetinį lauką geografinei krypčiai nustatyti. Tai būtina priemonė visiems, norintiems keliauti bet kokioje nežinomoje vietovėje. Tai taip pat neįtikėtinai naudingas įrankis, padedantis orientuotis tolimų žygių metu. Net jeigu iki šiol jo jums niekada neprireikė, tai nereiškia, kad nereikės ir ateityje – jį tikrai naudinga turėti kaip atsargos priemonę.
Kaip veikia kompasas?
Kompasas veikia naudojant įmagnetintą adatą, nukreiptą į Žemės magnetinį šiaurinį ašigalį. Tai reiškia, kad kai laikote kompasą tiesiai, o adata nukreipta į viršų, jis visada bus nukreipta į šiaurę, nepaisant to, kurioje planetos vietoje esate. Dėl to vaikščioti nepažįstamoje vietovėje yra daug lengviau, nes visada turite orientacinį krypties tašką – šiaurę.
Kam jis įprastai naudojamas?
Kompasai paprastai naudojami lauko pramogoms, tokioms kaip orientavimosi varžybos, stovyklavimas ir žygiai pėsčiomis. Jie gali būti naudojami kaip pagalbinė priemonė, padedanti žmonėms rasti kelią namo, jei jie pasiklysta būdami gamtoje. Be to, kompasas gali būti naudojamas atstumams tarp dviejų žemėlapio taškų matuoti. Galiausiai, kompasai kartais naudojami navigacijos tikslais jūroje arba lėktuvuose, nes jie pateikia tikslias nuorodas net tada, kai GPS signalai yra silpni arba nepasiekiami.
Naudojimo taisyklės
Kompaso naudojimas yra gana paprastas, kai suprantate pagrindines jo dalis ir funkcijas.
Pirmiausia susipažinkite su visais kompaso komponentais – pagrindu, kelionės krypties rodykle (rodyklė, nukreipta nuo šiaurės), orientavimo rodykle (mažesnė rodyklė, besisukanti ratuko viduje) ir rodyklės linija (linija šalia ciferblato krašto).
Sužinoję, kaip vadinami visi šie elementai, treniruokitės nustatyti savo kryptį, sulygiuodami kelionės krypties rodyklę su priešais esančiu objektu, pvz., kalno viršūne ar iškiliu orientyru. Tada pasukite visą ratuką taip, kad jo orientacinė rodyklė būtų nukreipta į šiaurę jūsų žemėlapyje – tai nustatys jūsų kryptį.
Kalbant paprasčiau, prieš išvykdami į gamtą, susireguliuokite kompasą taip, kad abi rodyklės – kelionės krypties ir orientavimo rodyklės – sutaptų viena su kita vienoje linijoje. Tokiu būdu sekite kompasą ir pamatę išsiderinusias rodykles, pradėkite keisti kryptį, kad jos vėl imtų lygiuotis kaip prieš tai. Tokiu būdu žinosite kaip grįžti atgal.