Švediškas laužas

Švediškas laužas

Švediškas laužas (Swedish Torch) – laužo rūšis, deginant vertikaliai stovintį rąstą, kaladę. Dėl plokščio paviršiaus ir gerų žarijų jis gali būti naudojamas ir maisto ruošimui. Palyginti su tradiciniu laužu, jis yra kompaktiškesnis, todėl viename plote galima paskirstyti kelis šiuos nedidelius šilumos šaltinius.

Laužui pagaminti reikia nupjauto rąsto, kaladės, kurio skersmuo yra 30–60 cm, o ilgis apie 50 cm. Mediena neturi būti per sausa, kitaip per greitai sudegs. Po to per visą rąsto plokštumą atliekami 3-4 pjūviai gilyn. Bet ne per giliai, kad neperskelti rąsto. Pjūviai skatina oro cirkuliaciją, o tai padeda rąstui degti.

Tada rąstas statomas ant lygaus paviršiaus, o į pjūvių vietas dedamos pjuvenos ar kiti ugnies paleidikliai. Užsidegusi ugnis tolygiai dega per rąstą, suteikdama stabilų ir ilgalaikį šilumos ir šviesos šaltinį.
Švediškas laužas yra populiarus stovyklavimo ar bushcraft laužavietės tipas, nes juos lengva pagaminti ir jie užtikrina kontroliuojamą, uždarą ugnį. Jie taip pat dažnai naudojami gaminant maistą, nes plokščias rąsto viršus suteikia stabilų puodų ir keptuvių paviršių.

Šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jeigu sutinkate, prašome, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau.