Galima rasti labai daug informacijos apie pagrindinius išgyvenimo įgūdžius, bet jums gali kilti klausimas: „Nuo kur pradėti?”. Štai 5 pagrindiniai išgyvenimo laukinėje gamtoje įgudžiai, padėsiantys jums klestėti bet kokioje situacijoje.
Žmogaus galimybės, pagal „Trijų taisyklę”:
‣ iki 3 minučių be oro;
‣ iki 3 valandų be reguliuojamos kūno temperatūros;
‣ iki 3 dienų be vandens;
‣ iki 3 savaičių be maisto;
Tai pagrindinės gairės, kam teikti pirmenybę: pirmiausia pastogė (kūno temperatūrai palaikyti), tada vanduo ir galiausiai maistas.
Norint išgyventi sudėtingą laukinės gamtos situaciją, reikia įveikti daugybę iššūkių, vengiant panikos.
Sistemingai vertindami, planuodami ir vykdydami savo pagrindinius išgyvenimo tikslus, padėsite savo protui ir kūnui aktyviai dalyvauti sprendžiant jūsų situaciją. Tai labai padės išvengti panikos ir kitų neigiamų psichologinių veiksnių. Išlaikant teisingą požiūrį, jūsų šansai išgyventi labai pagerėja!
1. Pastogė
Dauguma žmonių, atsidūrusių išgyvenimo situacijose, miršta nuo hipotermijos, kurios galima lengvai išvengti turint pagrindinius išgyvenimo įgūdžius. Išgyvenimo situacijoje itin svarbu turėti galimybę pasistatyti pastogę. Labai svarbu užkirsti kelią šilumos nuostoliams arba juos sumažinti. Štai keletas dalykų, į kuriuos reikia atsižvelgti planuojant statyti pastogę:
‣ Vieta (atokiau nuo pavojų, šalia užuovejos)
‣ Izoliacija (nuo žemės, lietaus, vėjo, oro)
‣ Šilumos šaltinis (kūno šiluma arba šildoma ugnimi)
‣ Asmeninė ar grupės pastogė
Galima apsvarstyti daugybę pastogės tipų, įskaitant natūralias pastoges, tokias kaip urvai, olos. Medinė pastogė ir medžių, šakų, samanų ir t.t. dažniausiai yra praktiškiausias statinys bet kokioje aplinkoje.
2. Vanduo
Kadangi žmogaus kūną sudaro iki 78 % vandens, nenuostabu, kad vanduo sąraše yra aukščiau nei ugnis ar maistas. Idealiu atveju žmogus turėtų išgerti apie 3,5 litro vandens per dieną. Daugelis pasiklydusių žmonių žūva dėl dehidratacijos ir (arba) dėl vandenyje plintančių ligų sukėlėjų. Geriausi švaraus geriamojo vandens šaltiniai yra natūralūs šaltiniai, upeliai ir lietaus ar rytinės rasos rinkimas.
Populiarūs šiuolaikiniai vandens valymo / valymo metodai yra filtravimo siurbliai ir cheminis apdorojimas, pvz., jodas. Tai gali būti veiksmingi sprendimai, jei turite prieigą prie šių daiktų išgyvenimo situacijoje. Valymas žolelėmis ir kitais augalais yra dar vienas metodas, kuriuo vanduo gali būti išvalytas nuo virusų ir bakterijų. Greipfrutų sėklų ekstraktas parduodamas kaip vandens valymo priemonė, nors kyla diskusijų, ar jis yra šimtaprocentinis, ar ne. Plačiausiai naudojamas ir patikrintas būdas saugiai išvalyti vandenį yra virinimas. Vandenį užvirinus ir leisdami virti 2–3 minutes, bakterijas ir virusus sunaikinsime.
Turėdamas pastogę ir gaudamas švaraus vandens, žmogus gali sėkmingai išgyventi daugelį savaičių.
3. Ugnis
Net jei tai nėra tiesioginis išgyvenimo poreikis, ugnis yra vienas iš naudingiausių pagrindinių išgyvenimo įgūdžių. Jis gali padėti sušildyti kūną ar pastogę, išdžiovinti drabužius, užvirti vandenį ir gaminti maistą. Taip pat ugnis gali suteikti psichologinę paramą išgyvenimo situacijoje, sukuriant saugumo ir saugumo jausmą.
Idealiu atveju keliaujant geriausia nešiotis kelis ugnies uždegimo įrankius, tokius kaip žiebtuvėlis, degtukai, ugnies skeltuvai, titnagas, plienas ir t. t. Geri ugnies kūrimo įgūdžiai yra neįkainojami. Jei atsidurtumėte situacijoje be modernaus ugnies užkūrimo įrankio, ugnis iš trinties yra pati veiksmingiausia primityvi technika. Populiarūs trinties ugnies kūrimo būdai yra lankinis grąžtas, rankinis grąžtas.
4. Maistas
Galbūt nustebsite pamatę, kad maistas yra tik ketvirtas pagrindinių išgyvenimo įgūdžių prioritetų sąraše, be jo galime išgyventi daug ilgiau, palyginti su pastogėmis ir vandeniu. Dauguma natūralios aplinkos yra užpildytos įvairiais maisto ištekliais, kurie gali patenkinti mūsų mitybos poreikius. Laukiniai augalai dažnai yra lengviausiai prieinamas maistas, nors vabzdžiai ir smulkūs laukiniai gyvūnai taip pat gali patenkinti mūsų mitybos poreikius išgyvenimo situacijoje.
Štai keletas augalų:
Žemuogės – be uogų, dar valgomi lapai ir stiebai. Uogose – cukrus, angliavandeniai, lapuose – daug mineralų, geležies.
Grybai – būtina gerai pažinoti visus grybus.
Rūgštynė – sėklose daug Omega 3.
Dobilas – visas augalas valgomas. Išvalo kraują.
Gyslotis – visas augalas valgomas. Daug baltymų.
Įsitikinkite, kad tinkamai identifikavote visus augalus, kuriuos planuojate vartoti. Jei negalite atpažinti augalo, nevalgykite jo.
6. Gamtininko išgyvenimo įgūdžiai
Kuo daugiau žinosite apie gamtą, tuo lengviau galėsite išgyventi išgyvenimo situacijoje. Norint išgyventi laukinėje gamtoje, be pagrindinių išgyvenimo įgūdžių, reikia nuodugniai išmanyti įvairius gamtos įgūdžius. Pavyzdžiui, laukinės gamtos sekimo įgūdžiai leidžia efektyviai surasti laukinių gyvūnų maistui, o žinios apie vaistažoles – laukiniais augalais išgydyti ligas.